Çaj Matcha

Caji Matcha

Cfare eshte caji Matcha?

Matcha do te thote caj pluhur. Ky eshte nje lloj caji japonez ne forme pluhuri me shkelqim te gjelbert. Ky lloj caji i nenshtrohet nje procesi te posacem qe nga momenti i korrjes deri ne tharje dhe ruajtje, gje qe e ben me te fuqishem dhe e shton aromen. Pluhuri matcha nuk eshte nje ekstrakt i gjetheve, por nje pluhur i gjetheve te cajit aktual.

Dobite e cajit Matcha:

  • Perdoret per uljen e peshes trupore
  • Perdoret per detoksifikim;
  • Shume i pasur me antioksidante;
  • Zvogelon rrezikun e semundjeve kardiovaskulare;
  • Caji matcha mundeson rigjenerim te lekures
  • Nxit metabolizmin dhe djeg kalorite;
  • Qeteson mendjen dhe relakson trupin;
  • Permban vitamine C, selen, krom, zink dhe magnez;
  • Zvogelon kolesterolin dhe sheqerin ne gjak;
  • Gjithashtu ndihmon ne prodhimin e dopamines dhe serotonines, te cilat veprojne si permiresues te kujteses;

Caji Matcha eshte produkt qe ben pjese ne grupin e super ushqimeve. Ka 130 here me shume antioksidante se caji jeshil i zakonshem. Permban catechin qe lufton semundjet tumorale ne trupin e njeriut dhe perdoret edhe kundra HIV Aids. Gjithashtu caji Matcha rrit metabolizmin e trupit. Klorofili ne permbajtje te larte qe eshte i pranishem ne kete caj heq metalet e renda dhe toksinat kimike nga organizmi i njeriut.