Vaj Argani

Vaji i Arganit

Vaji i arganit prodhohet nga fara e pemes se arganit. Çmohet per shkak te vetive ushqyese, kozmetike dhe mjekesore. Vaji i arganit perdoret tashme prej shekujsh, por vetem kohet e fundit njihet ne mbare boten per perfitimet qe ai sjell per shendetin e njeriut. Vaji i arganit eshte dy llojesh, nje perdoret ne kozmetike, ndersa tjetri ne kuzhine.

Vaji i arganit eshte antioksidant, permban vitamina C dhe E, te cilat e bejne lekuren me te shendetshme dhe me te bukur. Eshte i shkelqyeshem si krem per shkak te bollekut te acideve yndyrore, te cilat kane nje efekt te shkelqyeshem ne te. Mund ta parandaloje shfaqjen e rrudhave, por edhe ta zvogëloje dukshmerine e rrudhave ekzistuese.

Vaji i arganit riperterin lekuren, i jep asaj elasticitet duke ngadalesuar plakjen dhe shfaqjen e rrudhave. Eshte i shkelqyer per lekuren perreth thonjve. Thonjte behen me te ndritshem, ndersa lekura rreth thonjve me e bute. Eshte i shkelqyer per hidratimin e lekures para aplikimit te grimit. Vendosni nje ose dy pika te vajit ne fytyre te pakten 5 minuta para se ta aplikoni grimin.

Vaji i arganit mund te perdoret pas rrojes apo depilimit per te reduktuar irritimin e lekures. Mbremjeve hidhni disa pika vaj argani ne fytyre, qafe e dekolte dhe masazhojini ato. Shume vajra nuk jane te pershtatshme per aplikim tek lekura e yndyrshme dhe ajo me akne, vaji i arganit per shkak te perberjes se larte me antioksidante (vitamine E, acide te pangopura yndyrore), rekomandohet per trajtimin e lekures, e cila prodhon shume sebum.

Vaji i Arganit, bio, i certifikuar eshte edhe per perdorim nga goja. Gjithashtu perdoret edhe per semundjet e mushkerive. Vaji i Arganit eshte nje produkt shume i rralle qe prodhohet vetem ne Marok.

[wp_cart_button name=”Vaj Argani” price=”29.95″]

[show_wp_shopping_cart]